Již za několik týdnů si můžete pochutnávat na vlastních žampionech, které si vypěstujete ve sklepě jen za pár korun

Žampiony vypěstované doma, proč to vlastně dělat? 

Žampiony, které si vypěstujete sami doma, můžete použít hned v kuchyni. Jejich velkou výhodou je i to, že jsou zaručeně čerstvé a máte u nich zcela jasno, odkud pochází a jak byly vypěstovány. Navíc jejich pěstování vážně není vůbec náročné, takže jestli jste zatím váhali, dejte jim šanci. Pokud jim k tomu věnujete i trochu času a péče, můžete se na bohatou úrodu těšit už za pár týdnů. 

 

Co se týká samotného pěstování, máte 2 možnosti

Jednou z možností je, že si vše potřebné pro pěstování žampionů připravíte sami. Musíme ovšem přiznat, že tato varianta je poměrně složitá a časově náročná. „K přípravě kvalitního substrátu, vhodného pro pěstování žampionů, potřebujete pšeničnou slámu, velké množství čerstvého koňského hnoje (ideálně slamnatého) a fermentor,” vysvětluje Ludmila Dušková. Mnohem jednodušší je proto koupit hotovou pěstební sadu, což představuje druhý možný způsob pěstování žampionů. Jde o naočkovanou kostku substrátu s podhoubím, jehož součástí je obvykle i podrobně napsaný návod. Taková sada obsahuje vše, co k pěstování žampionů potřebujete, což výrazně zjednodušuje celý proces. Předpřipravená sada je obzvláště vhodná pro každého, kdo s pěstováním žampionů teprve začíná

 

Jak poznat pečárku zápašnou: Nebezpečný žampion způsobuje nepříjemné otravy

www.nkz.cz

Jak doma pěstovat žampiony snadno a rychle 

Rozhodli jste se vyzkoušet pěstování žampionů a už jste si pořídili i pěstební sadu, jen stále nevíte, co s ní? Poradíme vám. 

Kostku nejprve umístěte do místnosti s teplotou, která se pohybuje okolo 22 °C. „V této fázi jde především o to, aby podhoubí dobře prorostlo celým substrátem, což poznáte podle toho, že se kostka stane hutnou, bytelnou a těžkou,” vysvětluje inženýrka Dušková. Jakmile podhoubí kostkou dostatečně proroste, odřízněte vrchní folii, ale nechte si po obvodu cca 5 cm široké okraje. Narušte povrch substrátu. Vrchní část odkrytého substrátu přikryjte krycí zeminou, která by měla být vlhká, nikoliv však přemokřená (když ji v dlani zmáčknete, mělo by z ní ukápnout několik kapek vody). Takto přikrytou kostku zeminou nechte v místnosti, kde je 22 °C ještě týden. Během této doby podhoubí proroste horní vrstvou. Jakmile k tomu dojde, přemístěte kostku do chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 18 °C. Rozdíl v teplotách je pro růst hub zásadní, protože právě ten vyvolá jejich růst. 

 

Pro růst žampionů je důležité optimálním mikroklima

Jak již bylo výše uvedeno, zásadní je teplota okolo 18 °C. Kromě teploty je však nesmírně důležité, aby vlhkost v místnosti neklesla pod 75 %. Houby také potřebují mít neustále mírně vlhký substrát, který však není nikdy přemokřený. Dosáhnete toho nejlépe tím, že substrát budete pravidelně rosit vlažnou vodou rozprašovačem. Dejte si i u toho pozor, abyste to ale s vodou nepřehnali, protože voda může zcela zničit úrodu. V případě, že je místnost, kde houby pěstujete, méně vlhká, pomoci si můžete folií. Protože však potřebují neustálý přísun kyslíku, je nutné, abyste ji pak několikrát denně na chvíli sundali (předejdete tím přehřátí kultury nebo jejímu zkažení). K tomu, aby žampiony rostly, nepotřebují světlo. Pěstovat je proto můžete klidně i ve sklepě. 

 

Jak na pěstování hub doma, ve sklepě i na zahradě: Tyhle 3 druhy jsou nejlepší pro začátečníky

www.nkz.cz

Sklizeň žampionů 

První úrody se můžete dočkat již za 3 týdny od zahájení pěstování. Žampiony se sklízí vždy ve vlnách. Kostka může plodit až po dobu 2 měsíců. Během té doby se můžete těšit i na 3 bohaté úrody. Pozor, žampiony sbírejte kroucením, nikoliv trháním! Vzniklý otvor po žampionu zasypte zeminou, aby se v místě udržela vlhkost a podpořil se růst dalších hub. Po dvou měsícíchby se použitý substrát, který sloužil pro pěstování žampionů, již nikdy neměl použít pro opětovné pěstování hub.

 

Pěstování žampionů
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada