Víme, proč rýmovníku žloutnou a vadnou listy: Dopřejte mu to, co potřebuje, a bude vám dělat radost řadu let
Rýmovník je poklad mezi pokojovými rostlinami
Rýmovník citronový, kterému se říká také molice, kubánské oregano nebo španělský tymián (Plectranthus amboinicus), se dnes běžně pěstuje v každé druhé domácnosti. Rýmovník se podobá meduňce, ale jakmile promnete jeho listy mezi prsty a přičichnete, rychle zjistíte, že meduňka to není. Je to docela hezká pokojová rostlina, ale ten hlavní důvod její obliby jsou především léčivé účinky, které mají vliv na náš organismus. Jak již jeho rodový název napovídá, rýmovník je skvělý pro léčbu rýmy, v oblibě ho mají také alergici a čistí vzduch v místnosti. Určitě by se dalo nalézt spoustu dalších neduhů, které tato rostlina dokáže svými silicemi léčit.
Rýmovník správně umístěte
Jestliže přemýšlíte nad tím, kam si rýmovník v interiéru umístit, pak nejlepším místem je okenní parapet, kde bude dostatek světla. Ale pozor, nikdy rýmovník nesmíte umístit tam, kde bude svítit přímé slunce, to by totiž popálilo listy. Dalším důležitým aspektem, který musíte při pěstování rýmovníku zohlednit je, nevystavovat ho přílišnému chladu. Rýmovník je totiž jako pokojová rostlina teplomilná a nesnese teploty pod 15 °C, což může být problém hlavně v zimě. Rýmovník je možné přes léto vyletnit a umístit si ho třeba na balkon či terasu.
Co dělat, když rýmovníku žloutnou listy
Rýmovník je tak trochu „fajnovka“, protože kromě chladu nemá rád ani průvan, kdy může nastydnout. A právě jeho umístění do průvanu bývá důvod, proč mu začnou žloutnout a vadnout listy. Budete-li mít tuto pokojovou rostlinu na okenním parapetu a chcete vyvětrat, vždy ho nezapomeňte dát někam stranou.
Zahnívání a odumírání stonků
V případě, kdy pozorujete zahnívání stonků a černání listů, bývá jasným viníkem nadměrná závlaha. Takže u rýmovníku to nikdy nepřehánějte se závlahou, spíše nechte substrát trochu uschnout, nežli by byl přemokřený. Při výsadbě rýmovníku dbejte na to, aby v prostoru kořenů byla dostatečná drenážní vrstva, která přebytečnou vodu odvede pryč. Na jaře pak rýmovník přesaďte do nového substrátu, nejlépe pro pokojové rostliny.
Pokud si nejste jisti, jak rýmovník vypadá, podívejte se do naší fotogalerie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.