Sléz přehlížený: Plevel s jedlými plody ze zahrady nevyhánějte. Pozor si dejte na rostliny napadené rzí slézovou

Jak vypadá a odkud pochází sléz přehlížený?

Sléz přehlížený (Malva neglecta) je většinou jednoletá, někdy i krátkověká vytrvalá bylina s velmi variabilním vzrůstem 10-100 cm, nejčastěji považovaná za plevel. Silnější, ale někdy jen docela tenká lodyha, roste jako poléhavá i vystoupavá s jemnými chloupky na povrchu, větvená po celé délce. Dlouze řapíkaté, jemně chlupaté listy mají ledvinovitý tvar s 5-7 laloky. Po celé pozdně jarní až letní období (od května do září) se na rostlině objevují růžové či bílé květy s tmavými žilkami. Vyrůstají ve svazcích v úžlabí listů a po opylení rostlina vytváří semena uzavřená kalichu. Po dozrání se plod ve tvaru disku nebo malého koláčku rozpadá na 10-15 jednotlivých semen.

Kořeny proskurníku: proti kašli a zánětům

www.nkz.cz

Sléz přehlížený z čeledi slézovitých původně pochází z Přední a Střední Asie, ale poměrně rychle se už v dávných dobách rozšířil i do dalších oblastí Asie, Evropy a Afriky, druhotně byl zavlečen i do Severní a Střední Ameriky, do Austrálie i na Nový Zéland. V ČR najdete sléz přehlížený velmi hojně od nížin po pahorkatiny, ve vyšších polohách už méně. Roste na rumištích, v příkopech podél cest, na okrajích polí, podél plotů, obsazuje i zahrady. Jedná se však o plevel, který ze záhonu poměrně snadno vytrhnete.

  • Sléz přehlížený nejčastěji roste na středně vlhkých půdách s dostatkem dusíku.
  • Jedná se o indikátor množství dusíku v půdě.
  • Daří se mu nejlépe na pastvinách, v okolí kravínů a hnojišť.

Sléz přehlížený jako neobvyklá zelenina

  • Již v dobách starověkého Řecka a Říma se sléz přehlížený pěstoval jako oblíbená listová zelenina. Mladé listy můžete přidávat do salátů.
  • Jedlé jsou i květy slézu přehlíženého, které můžete využít jako ozdobu letních nápojů i pokrmů.
  • Nejzajímavější jsou však plody slézu přehlíženého, kterým se lidově říká chlebíčky nebo sýrečky. Konzumují se zelené, v nezralém stavu a překvapí vás jemně oříškovou chutí.

Mgr. Jarmila Podhorná nás pozvala na návštěvu do svých voňavých bylinných zahrad

www.nkz.cz

Sléz přehlížený často napadá rez slézová

Pokud v zahradě pěstujete okázale nápadný druh slézu, topolovku neboli slézovou růži, pak máte jistě zkušenosti i s častou chorobou všech slézovitých rostlin, se rzí slézovou. Jedná se o velmi časté houbové onemocnění, které trápí i sléz přehlížený. Rez slézovou poznáte podle světle žlutých skvrn na horní straně listů, hnědé plodnice rzi se pak ve velkém objevují na spodní straně listů nebo i na stoncích rostliny. Onemocnění napadá i plody, které pak nejsou vhodné ke konzumaci. Z napadených rostlin slézu přehlíženého se také choroba rychle přenese na topolovku či na zahradní typy ibišků, ale i na pokojový ibišek, který budete na zahradě letnit.

Sléz přehlížený jako léčivka

Sléz přehlížený obsahuje velké množství slizu a tříslovin, ale také vitamín C, karoten, organické kyseliny a v semenech i rostlinné oleje. Užívá se při žaludečních vředech, jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní nebo při kašli. Ve formě koupele se sléz přehlížený osvědčil při ekzémech. Čaj ze slézu pomáhá při nachlazení a působí při zácpě jako jemné projímadlo.

  • List se sbírá v červnu před rozkvětem rostliny.
  • Květ a nať slézu přehlíženého se sbírají v červenci a srpnu.

Nevíte, jak sléz vypadá? Podívejte se do naší galerie. Zde najdete i foto jedlého plodu, kterému se říká chlebíček.

GALERIE: Sléz přehlížený má půvabné květy i jedlé plody
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada